Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Przyjaźń polsko-turecka na ziemi włoskiej

Na ostatni kurs w ramach programu „Odkrywać siebie – kształtować świat” wyjechałam do Florencji, gdzie w szkole Euro Pass uczestniczyłam w kursie The 4cs: creativity, critical thinking, communication and collaboration in schools. Kurs ten nieco różnił się od dwóch poprzednich. Tym razem moja grupa była bardzo kameralna. W jej skład weszli nauczyciele z tureckiej szkoły oraz ja – przedstawicielka szkolnictwa polskiego. Naszą przewodniczką i trenerką była Susan Gagliano.

Podczas zajęć wielokrotnie podejmowaliśmy tematy związane ze szkolnictwem w naszych ojczystych krajach. Zastanawialiśmy się, co w placówkach, w których pracujemy funkcjonuje bardzo dobrze, a jakie elementy naszej pracy należałoby poprawić. Każdy przedstawił swoje marzenia i wizje na przyszłość. Nasze zajęcia nie tylko opierały się na dyskusji. W wielu przypadkach należało wyrazić swoje myśli i emocje manualnie przy użyciu plasteliny czy kredek.

Podczas pierwszego spotkania okazało się, że w mojej grupie tylko dwie osoby z Turcji mówią w języku angielskim. Podczas zajęć miałam więc możliwość osłuchania się również z językiem tureckim. Zajęcia odbywały się w ten sposób, że treści przekazywane przez prowadzącą były tłumaczone z angielskiego na turecki lub odwrotnie. Ta sytuacja nie stanowiła dla nikogo problemu. Wręcz przeciwnie, zajęciom towarzyszyła zawsze bardzo miła atmosfera.

Wyjeżdżając do Włoch nie przypuszczałam, że tradycje Tłustego Czwartku zawitają również do Florencji. Zjedliśmy nie tylko przepyszne pączki i ciastka zbliżone do polskich faworków, ale miałam również okazję wypić prawdziwą turecką kawę, a po jej spożyciu usłyszeć wróżby z fusów.

Wyjazd ten uświadomił mi, iż mimo barier językowych otwartość i serdeczność ludzi sprawia, że można doskonale czuć się w swoim towarzystkie, owocnie pracować, a przy tym dobrze się bawić.

Zapraszam do mojej galerii.

Anna Jońca